Besin İntoleransı (Cytolisa Programı)

Besin İntoleransı Testi (Cytolisa Programı) Nedir?

"Güven Her şeydir"

Değerli Hastalar,

          Bu broşür, beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler için gerekli bilgileri sağlayan bir klavuzdur. Yapılması gereken değişiklikler için talimatların yanında çeşitli tarifleri de içermektedir. Notlarınızı, sorularınızı hatta fikirlerinizi, yeni tarifleri ve önerilerinizi de yazarak kendi bireysel kılavuzunuzu oluşturmanızı tavsiye ederiz. Bu kılavuzu tekrar tekrar okuyunuz.

          Cytolisa adı altında yaptığımız bu besin intolerans testi, 181 farklı gıdaya olan immünolojik cevabı test eder. Hangi besinlerin vücuda zarar verdiğini ve patolojik semptomlara neden olduğunu, hangi besinlerin immün cevaba neden olduğunu gösterir. Bağışıklık sistemi patojenik bakterileri etkisiz hale getirmek içindir, tolere edilemeyen besinlere cevap vererek gereksiz enerji harcamaması gerekir.

           Bu besinlerden kaçınılarak, bağırsaklarınızın toksinleri boşaltmasına şans verir ve vücudunuzun iyileşmesine izin vermiş olursunuz. Cyto Programı bağırsaklarınızı temizlemek ve sağlığına kavuşturmak için geliştirilen bir rejimdir. Kronik hastalıkların düzelmesine yardımcı olur ve iyileşme sürecinizi destekler. Cyto, Kişisel test sonucunuza ek olarak gerekli kişisel bilgiyi de sağlar.

BESİN İNTOLERANS TESTİ (FIT)

 

          Vücudumuzun savunma sistemi (immün sistem) kan dolaşımına giren her yabancı maddeye karşı bir immün cevap oluşturur. Kanda bulunan yabancı maddeleri nötralize eden proteinler (immünglobülinler, antikorlar) üretir. Besin İntolerans Testi spesifik antikorların konsantrasyonunu tespit eder. Her bir test alanı, test edilen 181 besinden biri olan spesifik proteinleri içerir. Potansiyel yanıt, alanların her biri üzerine kan serumu uygulanarak test edilir. Eğer, uygulanan kan alandaki proteinleri tanırsa bir antijen antikor kompleksi meydana gelir.

          Kanıtlanmış ELİSA metodu kullanılarak, bu antijen antikor kompleksleri boya ile işaretlenir ve bilgisayar ile tanımlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Testim hayatım boyunca yemediğim besinlere karşı yanıt verdiğini gösteriyor. Bu nasıl mümkün olabilir?

 • "Antibodies do not recognize the entire nutriment, but only a certain molecular pattern". Bu partnerler farklı besinlerde benzer olabilirler, böylece A grubu besine karşı olan antikorun B grubu besini A grubu olarak değerlendirebilir, daha önce bu besinleri hiç yememiş olmanıza rağmen testteki sonuç bu tür bir tepki olabilir. Diğer bir sebep, siz farkında olmadan gizli madde içeren konserve ya da hızlı hazırlanan yiyecekler ya da restoran yemeği gibi bu besinleri tüketmeniz olabilir.

Test sonucu belli besinlere olan herhangi bir tepkiyi göstermiyor ama ben aslında bunları tükettikten sonra rahatsızlık hissi ile tepki veriyorum. Ben bu durumda ne yapabilirim?

 • Bu besinlerden de kaçınmak gerekir. Vücudunuz aslında besinlere değil de yiyeceklerin hazırlan şekline tepki gösteriyor olabilir. Örneğin, vücudunuz patates kızartması yerine kızartma için kullanılan yağa teki gösteriyor olabilir patatese değil. Belki siz belli yiyecek kombinasyonunu tolere edemiyorsunuz ya da bir enzim bozukluğu sıkıntısınız var. Dahası, spesifik bir antikor belli bir süre sadece vücut sıvınızda bulunabilir, eğer besinin sizin için iyi olmadığını düşünerek uzun bir zaman bu besini yemediyseniz, bu antikorları tespit etmek mümkün olmayabilir. Bu yüzden diyetinizi belirlerken her zaman tecrübelerinizi ve gözlemlerinizi dikkate almalısınız.

Çapraz reaksiyon veya çapraz bağışıklık terimleri ile kastedilen nedir?

 • Bu sadece bir antikor ürününe sebep olan antijene karşı değil aynı zamanda benzer ya da aynı grup diğer antijenlere karşı da elde edilen bağışıklıktır.

Diyeti uygularken bir vitamin ya da mineral eksikliği olacak mı?

 • Bu belki besinlere karşı çok sayıda tepki gösteren hastalar için geçerli olabilir. Bu durumda terapistler vitamin ve mineral terapileri de önereceklerdir.

Ben test edilmemiş besinlerden de yemek istiyorum. Bu mümkün müdür?

 • Egzotik meyve ve sebzelerin yanı sıra, bıldırcın, sülün, geyik eti ve ördek yumurta nadiren aşırı duyarlılığa neden olur. Lütfen ilk 8 hafta boyunca bu besinlerden uzak durun. Daha sonra bunları test edin ve diyet programınıza ekleyin.

Bazı besinlere karşı duyduğum aşırı istekten nasıl kurtulabilirim?

 • Gıda İntoleransı ve bağımlılık arasında çok iyi bilinen bir bağlantı vardır. Normal olarak belirli gıdalara olan düşkünlük 5 gün sonra azalacaktır. Size önerilen bu besinlerden tutarlı bir şekilde kaçınmanızdır. TV önünde ağır ağır yemek yemek, sinemadan sonra pizza yemek gibi alışkanlıklar yeni ve sağlıklı alışkanlıklarla değiştirilmelidir. Fazla miktarda su içmeyi alışkanlık edinin! Yapacağınız ilk değişim, TV karşısında geçirdiğiniz akşamlarınız için biraz meyve ve sebze hazırlamak olabilir.

Restoranda yemek yiyebilir miyim?

 • İyi bir restoransa problem olmayacaktır. Garsona özel bir diyette olduğunuzu söylerseniz sipariş vermek istediğiniz yemeğin içerisinde ne olduğunun bilgisini size verecektir. Pirinç, patates ve salatalar en kolay yiyeceklerdir. Soslarda, çorbalarda, güveçlerde ve galetaya bulanmış et ve balıklarda dikkatli olun. Ailem ve arkadaşlarım diyet planıma uymamı çok zorlaştırıyorlar. Aile ve arkadaşlar özel diyet gereksinimleri söz konusu olduğunda mutlaka ki destekleyici olmazlar. Başarılı bir manipulasyon ısrarcı kişiye güç hissi verir. Birçok kişi her bir bireyin farklı yaşayıp beslendiğini kabul etmek istemez. Belirli konularda ısrarcı olmak onlara genellikle belirli açılardan kendi zayıflıklarını hatırlatır. Bu diyetin kendi sağlığınız için çok önemli olduğunu onlara açıklayın. Eğer arkadaşlarınızlaysanız ve size yiyecek bir şeyler ikram ediyorlarsa, onları reddetmeyeceğinizi fakat bu yiyeceklerin sizin üzerinizde negatif etkilerinin olacağını onlara anlatın. Belki de herkes için kendiniz bir meze veya bir tatlı götürebilirsiniz böylece ne yediğinizden emin olmuş olursunuz. Kurban gibi davranmayın ve başlarının beslenme alışkanlıklarını eleştirmeyin.

Baklagiller yedikten sonra neden meteorizim sıkıntısı yaşıyorum? Bundan korunabilir miyim?

 • İnsan sindirim kanalında, baklagillerin içerdiği oligosakkaritleri parçalamaya yarayan enzimlerden bulunmamaktadır. Bu sakkaritler bağırsakta sindirilmemiş olarak kalırlar ve bakteriler tarafından metabolize edilirler. Bu işlem süresince karbondioksit, hidrojen ve metan üretilir. Eğer baklagilleri yemeden önce filizlenmesine izin verirseniz, filizlenme süreci boyunca baklagillerin içerisindeki enzim aktivitesi sindirilemeyen oligosakkaritlerin monosakkaritlere dönüşmesine neden olur. Sonuç olarak meteorizim, baklagillerin yenmeden önce filizlenmesine izin verilerekönlenebilecek bir problemdir. Tahılların, tohumların ve bakliyatların sıkıcı yiyecekler olduğunu düşünmeyin- bunlardan çok çeşitli formlarını bulabilirsiniz ve bunların hepsi filizlenebilir.
 1. Filizlenen tahıllar: Buğday, karabuğday, arpa, yulaf, çavdar, pirinç ve darı
 2. Filizlenen bakliyatlar: Bezelye, mercimek, soya fasulyesi ve nohut
 3. Filizlenen tohumlar: Tere, hardal, turp, susam, keten tohumu ve kabak

Ekmek olamadan nasıl yaşayacağım?

 • Glüten içeren tahıllara karşı reaksiyonlar ve maya ve ekşi mayadan uzak durma gerekliliği bazı hastalarda ekmek yemeyi imkânsız hale getirmektedir. Bu durum ekmek yemeden doyamayacağından korkan bazı hastalar içi imkânsız gibi görünebilir. Tariflerimizde ekmeğe alternatif olabilecek glüten veya maya içermeyen bazı tarifler bulabilirsiniz. Yeni fikirlere ve deneyimlere açık olun, bu yeni alternatiflerin ne kadar lezzetli olduğuna siz de şaşıracaksınız.

Ne tür yağları tüketebilirim?

 • İçeriğinde yanıt vermediğiniz maddeler olan tüm yağları tüketebilirsiniz. (örneğin eğer ay çekirdeğine reaksiyon gösterdiyseniz ayçiçeği yağı tüketmemelisiniz.) süt veya süt ürünlerine reaksiyon vermiş bile olsanız tereyağına izin verilir.

Aspergillus niger nedir?

 • Aspergillus niger soluduğumuz havada bulunan siyah küftür. Kuru meyve, fındık, tahıllar, bakliyatlar, otlar ve baharatlar gibi havada kurutulan yiyeceklerde bulunur. Çay yaprakları da bunlara dâhildir. Bu besinlere karşı reaksiyon gösterdiyseniz yemeden önce bunları kaynar su ile yıkamanız veya 50⁰C fırında kurutmanız, hava geçirmeyen saklama kaplarında saklamanız önerilir. Küf yüksek sıcaklıklarda ölmez fakat gevşer böylece yıkayıp uzaklaştırabilirsiniz. Küf aynı zamanda konsantre meyve sularında ve yumuşak içkilerde de bulunur. Bu nedenle bunlardan da uzak durulmalıdır. (endüstriyel ürünlerde kullanılan sitrik asit aspergillus kültürlerinden elde edilir.) böylece çalışma ve yaşama alanınızda aspergillus niger den korunduğunuzdan emin olabilirsiniz. Bu küf esas olarak ıslak duvarlarda özellikle iyi havalanmayan veya sürekli nemli olan (banyo ve pencere kenarları gibi) alanlarda bulunur. Bu durumda küfün doğru ve dikkatli bir şekilde çıkarılması, temizlenmesi gereklidir.

Cytolisa testi aynı zamanda alerjileri de tespit ediyor mu?

 • Hayır! Cytolisa testi ile kanınızda bulunan IgG ler tespit edilir. Bu İmmün globülinler immün sisteminizde bulunan hücreler tarafından, kanınızda bulunan tanımlanamayan yabancı cisimleri etkisiz hale getirmek için üretilir. Bu reaksiyon vücudunuzda saatler veya dünler sonra hissedilir. Alerjik reaksiyonlar mukozada meydana gelir IgE alerjik reaksiyonlarla ilgili olan immünglobulindir. Semptomlar alerjenle temasta bulunduğunuz zaman direkt olarak görünür. Örneğin Fındık yemek boğazınızda anlık kaşıntı ve şişliğe neden olabilir. Fakat intoleransınız varsa bu kendini 72 saat sonra gösterebilir. IgG çok yavaş bir şekilde katabolize edilir. Bu nedenle kanda yıllar sonra bile görülebilir. Besinlere alerjik reaksiyon göstermeniz mümkündür burada ima edilen anlık semptomlardır. Fakat intoleransı göstermezsiniz. Bunun anlamı bu tür besinlerin yeterince sindirildiği ve kan dolaşımına yarı sindirilmiş partiküller halinde girmediğidir. Böylelikle yabancı maddeler olarak algılanmazlar.

Üste

Besin İntolerans Hasta Rehberi